Kwestie podatkowe w zakresie organizacji imprez integracyjnych są bardzo ważne, chociażby z punktu widzenia przedsiębiorcy. Organizatorzy eventów umożliwiających integrację pracowników w firmie często spotykają się z licznymi problemami na tle rozliczeń podatkowych oraz naliczania stawki podatku za zorganizowaną imprezę. Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce opodatkowane są imprezy integracyjne organizowane przez zewnętrzną agencję eventową? Zobacz poniższy artykuł. Przygotowaliśmy komplet niezbędnych informacji w tym zakresie.
Podmioty gospodarcze organizujące imprezy oraz wyjazdy integracyjne muszą liczyć się z tym, że poniosą określone koszty. Wszelkiego rodzaju eventy generują koszty w zakresie: wynajmu pokoi hotelowych, przejazdu, wyżywienia, organizowania atrakcji dla uczestników imprezy, ubezpieczenia, wynajmu artystów i zewnętrznych usługodawców.
To podstawowe koszty generowane podczas organizacji spotkań integracyjnych dla firmy. Problem pojawia się wtedy, kiedy urząd skarbowy interpretuje korzyści wynikające z uczestnictwa w imprezie integracyjnej przez pracownika jako jego dochód. Wyrok TK z lipca 2014 wskazuje, że pracownik uczestniczący w spotkaniach integracyjnych dobrowolnie nie odczuwa korzyści w postaci zaoszczędzenia swoich wydatków. To oznacza, że impreza integracyjna nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie pracownika.
Można to uargumentować w następujący sposób:
Ogólnie rzecz biorąc, uczestnictwo w imprezie integracyjnej nie pozwala pracownikowi wzbogacić się finansowo. Tutaj nie ma korzyści materialnych w postaci premii lub środków pieniężnych jako dodatek do wypłaty. Nie ma więc obowiązku naliczania podatku dochodowego.
Jest kilka sytuacji, kiedy podatek dochodowy może zostać naliczony. Chodzi to u trzy warunki:
Niemniej jednak w przypadku uczestnictwa w imprezach integracyjnych, szkoleniach, konferencji trzy wymienione zasady nie znajdują zastosowania. PAMIĘTAJ! Impreza integracyjna w firmie nie zobowiązuje do uruchomienia procedur związanych z naliczeniem podatku dochodowego wobec uczestników wydarzenia.
Aktywa, które są podstawą do naliczenia podatku dochodowego to: karty podarunkowe, bony upominkowe, ubezpieczenia, darmowy transport zorganizowany przez pracodawcę.
Zgodnie z aktualnymi przepisami organów podatkowych w Polsce podatnicy ponoszący wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla swoich współpracowników nie mogą odliczać podatku VAT z tego tytułu. Wynika to z braku związku pomiędzy poniesieniem kosztów a czynnościami, które muszą być opodatkowane. Standardowa stawka podatku VAT na usługi związane z organizacją imprez integracyjnych wynosi 23%.
Co więcej, podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur, ale tylko wtedy, kiedy koszty nie dotyczą usług hotelowych oraz gastronomicznych. Kluczowy będzie tu opis faktury kosztowej, która powinna wskazywać na stan faktyczny umowy, który uprawnia lub zabrania przedsiębiorcy wpisanie dokumentu do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenia VAT.
Opodatkowanie imprezy integracyjnej nie znajduje zastosowania w polskim prawie. Jeśli wyjazd firmowy ma na celu poprawę relacji pracowniczych lub podniesienie kwalifikacji współpracowników, wtedy nie ma mowy o korzyściach materialnych, a więc nie stosuje się zasad dotyczących podatku dochodowego.